Anything Under The Sun Ads

Free counters!

Sunday, January 24, 2016

DINAGYANG 2016 WINNERS AND OFFICIAL RESULTS











Dinagyang 2016 Champion Tribu Salognon Winning Performance




         In a surprising twist, Tribu Salognon of Jaro National High School snatched the title of the defending champion winning the Dinagyang title for the first time since their first participation in 2004 ending the three year domination of the defending champion Tribu Panayanon of Iloilo City National High School who was shockingly shot out of the Top 5 places due to the 20 point deduction-rule stipulated by the Dinagyang Foundation Inc. agreed by different tribes on props, risers and platform heights which will not exceed six (6) feet and fourteen (14) feet in depth.
        Aside from the top prize, Tribu Salognon also collected some special awards from opening salvo to the main competition awards like Performance, Choreography and Costume. 1st runner-up went to Tribu Ilonganon of Jalandoni Memorial National High School, 2nd runner-up went to Tribu Pan-ay of Fort San Pedro National High School, 3rd runner-up went to Tribu Paghidaet of Lapaz National High School and 4th runner-up went to Tribu Baybayanon of Melchor L. Nava National High School, Calumpang, Molo District, Iloilo City.

       Dinagyang Festival competition which was started in 1970 is the only Philippine festival that has an official mascot named Dagoy and the winning tribe goes on a world tour in promoting not just the festival but also the Philippines as a tourist destination. 



Complete Results:

Sponsors Mardi Gras Parade
 
Champion / Over-All Winner - St. Therese MTC Colleges


Special Awards

Best Float - Nature's Spring
Best In Festival Music - University of San Agustin
Best Costume - STI College- Iloilo
Best Choreography - St. Therese MTC Colleges




Tambor Trumpa Martsa Musika Marching Band Competition 2016:



Elementary Level


Champion - San Matias Elementary School (Dingle, Iloilo)

1st runner-up - Sambag Elementary School (Jaro District, Iloilo City)
2nd runner-up - Iloilo Central Elementary School (Mabini St. Iloilo City)

3rd runner-up - Arevalo Elementary School (Arevalo District, Iloilo City)
4th runner-up  - Mandurriao Elementary School (Mandurriao District, Iloilo City)




Secondary Level



 
Champion Iloilo National High School (Luna Street, Lapaz District, Iloilo City)
 1st runner-up - Dingle National High School (Dingle, Iloilo)




Kasadyahan Regional Cultural Competition


MAJOR AWARDS

CHAMPION - Tribu Tatusan (Caluya Island, Antique)
1st Runner-up -  Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
2nd Runner-up - Tribu Bantayan (Guimbal, Iloilo)
3rd Runner-up -  Tribu Pinta Flores (San Carlos City, Negros Occidental)
4th Runner-up - Tribu Patabang (Tapaz, Capiz)


Main Special Awards

Best In Costume - Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
Best In Music - Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
Best Musical Director - JP Tiongson of Tribu Kasag (Banate, Iloilo)
Best In Street Dance - Tribu Bantayan (Guimbal, Iloilo)
Best In Choreography  - Tribu Tatusan (Caluya Island, Antique)
Best Choreographer    - Michael Apitagan of  Tribu Tatusan (Caluya Island, Antique)

Minor Special Awards  

Best In Performance Tribu Kasag (Banate, Iloilo)


*Consolation Prizes to the rest of the non-winners or non-placers participating group
 

Dinagyang Festival Ati Tribe Competition




Major Awards  

Champion – Tribu Salognon (Jaro National High School) 
1st Runner Up – Tribu Ilonganon  (Jalandoni Memorial National High School-Lapuz)
2nd Runner Up – Tribu Pan-ay (Fort San Pedro National High School)
3rd Runner Up – Tribu Paghidaet (Lapaz National High School)
4th Runner Up – Tribu Baybayanon (Melchor L. Nava National High School, Calumpang, Molo District, Iloilo City)

Opening Salvo  

Special Awards
Best In Costume           -Tribu Salognon (Jaro National High School
)
Best In Discipline        - Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)
Best In Performance   - Tribu Panayanon  (Iloilo City National High School)


Main Competition


Main Special Awards

Best Choreographer - Tribu Salognon (Jaro National High School)
Best In Costume Designer - Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)
Best In Head Dress - Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)
Best Musical Director -  Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)
Best In Discipline - Tribu Ilonganon (Jalandoni Memorial National High School)


Minor Awards

 
Best In Music - Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)
Best In Costume -
Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)

Best In Street Dance - Tribu Panayanon (Iloilo City National High School)
Best In Choreography -
Tribu Salognon (Jaro National High School)
Best In Performance -
Tribu Salognon (Jaro National High School)





Dinagyang Ati Tribe and Kasadyahan Regional Cultural Competition Judges:


Leoncio Alcontin Vergara
Alvin Lognasin
Rebecca Lim Lolod
Jose De Lima
Corazon Odan Agustin
Robert Hayden
Odesso Oyales
Anette Mariano
Marichu Granada Tilano
Josefina Guillen
Cris Millado
Franco Velez
Dwight Lobregaso
Rigel Ann Michao
Ronie Mirabuena
Benhur Abolencia
Agnes Locsin
Nestor Obciana Jardin - Chief Judge








Photo Source:

Iloilo City Mayor Jed Patrick Mabilog Official Facebook Page - https://www.facebook.com/jedpatrickmabilog/


Youtube Source: 

Lagaw Kita Official Youtube Channel - https://www.youtube.com/watch?v=M07vusxTgZc
Post a Comment